V dálce se zvedá masiv Flinders Ranges...
V dálce se zvedá masiv Flinders Ranges...

Flinders Ranges

Nejimpozantnější horký masiv Jižní Austrálie – to jsou Flinders Ranges. Pohoří se táhne v délce více než 400 kilometrů a je to „Australian bush“ v nejkrásnější podobě. Zvedá se z relativně ploché krajiny s několika solnými jezery a sahá hluboko do „outbacku“. Nejvyšší hora St Mary Peak se tyčí do výše 1168 metrů.

Flinders Ranges National Park

Nejznámějším národním parkem na území Flinders je stejnojmenný Iraka-Flinders Ranges NP, který se rozprostírá na ploše zhruba 912 čtverečních kilometrů. Téměř desetinu z této plochy zaujímá největší atrakce parku – vyschlé jezero v obrovském přírodním skalním amfiteátru Wilpena Pound se stěnami vysokými až 500 metrů. V oblasti Wilpena najdete také posvátný Sacred Canyon s rytinami domorodců.

Také tu můžete na trase 20 kilometrů podniknout výpravu do geologické minulosti. Brachina Gorge Geological Trail vede strží Brachidna Gorge a prastaré usazeniny jsou tu viditelné v až neuvěřitelně „pedagogicky“ přesném pořadí. Jejich stáří sahá od 650 do 500 miliónů let.

Při příjezdu do parku z „outbackové“ strany narazíte na „velkou čínskou zeď“ – skalní útvar Great Wall of China.

Další parky

Ve Flinders jsou i další parky. Hlavními atrakcemi národního parku Vulkathunha-Gammon Range NP jsou terasy The Terraces a soutěsky – Bunyin Chasm a „kapradinová“ Fern Chasm. V Mount Remarkable NP máte kromě běžných druhů klokanů šanci zahlédnou chráněné malé skalní klokany yellow-footed rock-wallabies (klokan žlutonohý Petrogale xanthopus) se žlutočervenými tlapkami a proužkovaným ocasem, kteří jsou skvěle adaptovaní pro „skálolezecký“ život.

Blinman

Pro případ, že se vám ve vší té přírodě zasteskne po činnosti člověka, tak můžete navštívit hornické městečko Blinman, kde se v letech 1860 až 1918 těžila měď. Jeden starý důl je zde ještě dnes turistům k dispozici.

Závěrem

Flinders Ranges poskytují mnoho turistických tras, určitě tu potkáte různé klokany, narazíte na nejvyššího australského ptáka emu, různé ještěry…Prostě „wildlife“ je tu na dosah a krásné eukalypty tomu všemu vytvářejí to správné pozadí. Nejspíš také narazíte na vzrostlé žlutokapy staré několik set let – mrkněte do fotogalerie.

Kukabara tip: Jestli nechcete nebo nemůžete vyrazit na pěší túry, tak se alespoň projeďte historickým parním vláčkem na trase Pichi Richi Railway.