Písečná "dálnice" na Fraser Island...

Fraser Island

Fraser Island (od roku 2021 oficiálně K′gari), největší písečný ostrov světa leží u východního pobřeží Queenslandu zhruba 200 km severně od Brisbane. Z nejbližšího městečka Hervey Bay je to na Fraser jen skok – asi 15 km trajektem. Kousek je také městečko Noosa Heads, jedno z center Slunečního pobřeží.

Fraser Island – hromada písku?

Celkový objem písku, který tvoří ostrov, údajně převyšuje objem písku pouště Sahara! Možná vás proto překvapí, že na tomhle 123 km dlouhém a 15 km širokém ostrově o rozloze 1840 km² zdaleka není jenom písek a zase písek.

Fraser Island je totiž hodně „zelený“ a má i celou řadu sladkovodních jezírek. Písečné duny vysoké přes 200 metrů tu jsou větrem posouvány („sandblows“) a ukrajují ze stávající vegetace. Jsou ale postupně osídlovány „pionýrskými“ rostlinami a přes mezistupně zarůstají i vysokými stromy včetně eukalyptů. A právě tenhle měnlivý proces je jedním z důvodů, proč je Fraser Island od r. 1992 na Seznamu světového dědictví UNESCO a proč je téměř celý chráněn národním parkem Great Sandy National Park. Jinde na světě totiž deštný prales na písku nenajdete 🙂

Doprava

Ostrov je dostupný letecky. Jako přistávací dráha slouží 120 kilometrů dlouhá pláž na východním pobřeží, která také funguje – trošku s nadsázkou řečeno – jako hlavní dopravní tepna ostrova. Ale pozor – letadla mají přednost!

Většina návštěvníků se na Fraser přepraví trajektem. Pokud nepojedete s cestovní kanceláří ale vlastním autem, tak si nezapomeňte vyřídit povolení. Jde to snadno online nebo telefonicky. Pro jízdu po ostrově je nutné dobré terénní auto. Jezdí se převážně po písku a dopravní karamboly, někdy bohužel se smrtelnými následky, nejsou úplně vzácné. Každý řidič by dokonce měl absolvovat hodinové školení „jak jezdit na Fraseru“.

Trocha historie

Původní obyvatelé museli mít ostrov opravdu rádi, vždyť mu říkali K´gari neboli Ráj. Pro Evropany to byl zpočátku Great Sandy Island. Později ale díky pohnuté – a možná trochu přibarvené – historii ztroskotání lodi Stirling Castle ostrov změnil jméno na Fraser Island. Kapitán lodi James Fraser katastrofu nepřežil a jeho žena Elisa žila několik týdnů s domorodci, než ji zachránil uprchlý trestanec. Námět použil ve své knize Sukně z listí australský spisovatel Patrick White.

Evropské osídlování začalo ve 40. letech 19. století. Důvodem byla těžba minerálních písků a dřeva, hlavně velmi ceněného dřeva stromu Syncarpia hillii (turpentine neboli satinay). Vodě – a termitům! – odolné dřevo bylo použito třeba při stavbě Suezského průplavu. Postupně stoupal turistický význam ostrova a s ohledem na jeho unikátnost byla veškerá těžba v roce 1991 zastavena.

Turistická lákadla

Hlavní sezóna je období školních prázdniny, Vánoce a Velikonoce. Největší stanice je v Eurong, ranger zde sídlí i mimo sezónu.

Na ostrově je řada „vyhlídkových“ tras pro terénní auta od vcelku pohodového Central Lakes scenic drive po drsný Lake Garawongera scenic drive nebo Northern Forests scenic drive. V sezóně můžete na Central Lakes zažít i něco jako dopravní zácpu.

Fraser je atraktivní i pro pěší turisty. Výběr tras je široký, mnoho z nich začíná z Central Station, nejdelší Fraser Island Great Walk měří celkem 90 kilometrů a zabere vám 6-8 dnů.

Sladkovodní jezírka

V dunách Fraseru je asi polovina všech „písečných“ sladkovodních jezer světa. Plně vám vynahradí to, že moře okolo ostrova rozhodně není „koupací“ (silné spodní proudy, žraloci, žahavé životu nebezpečné medúzy). Jezírka vznikají trojím způsobem.

„Perched lake“ vznikne nahromaděním dešťové vody, když tenká vrstva organických usazenin „zašpuntuje“ písek na dně písečné prohlubně. Velmi oblíbené je jezero McKenzie s úžasně čistou vodou a bílým pískem, stejně krásné a většinou méně zalidněné je jezírko Birrabeen. Pár světových NEJ…Boomanjin je při rozloze 200 ha největším „perched“ jezerem světa, ovšem vzhledem k nahnědlé barvě vody by se skoro chtělo použít spíš slovo „louže“. Boomerang Lakes jsou zase jedny z nejvýše položených „perched“ jezírek světa (120 m nad mořem).

Druhým typem je nízko položené „window lake“, které vznikne při poklesu terénu pod hladinu spodních vod ostrova. Příkladem je jezero Yankee Jack nebo Ocean Lake.

Posledním typem je „barrage lake“. Vzniklá tam, kde duna přehradí vodní tok. Patří sem Lake Wabby. Je sice jedním z nejhlubších jezer ostrova, ale při okrajích je mělčí než se zdá a rozhodně do něj neskákejte, hrozí poškození míchy a bohužel už se tu pár lidí vážně zranilo.  

Flora & fauna

Fraser má bohatou a rozmanitou zeleň. Hlavně když uvážíme, že je vlastně obrovskou písečnou dunou. Eukalyptové lesy jsme už zmiňovali, ostrov má ale i mangrovové porosty, vřesoviště nebo bažiny.

Na plážích můžete za odlivu vidět drobné kuličky písku – práci „sand-bubbler“ krabů (ScopimeraDotilla), v noci zase přízračné „ghost“ kraby. Při návštěvě jezera Lake Allom možná potkáte sladkovodní želvy.  

Na ostrově žije víc než 230 druhů ptáků, spoustu jich určitě uvidíte. Naopak asi neuvidíte jednoho z nejvzácnějších obyvatel Fraseru. Ostrov je sice jedním z mála míst, kde se skrytě žijící papoušek zemní (Eastern Ground Parrot Pezoporus wallicus) vyskytuje, ale zahlédnout ho je velmi obtížné i pro zkušeného ornitologa.

Dingo

Určitě o něm uslyšíte dost a dost. Hlavně ve smyslu „nedráždit, nekrmit, nepokoušet nehlídaným jídlem nebo zbytky“. Bohužel dingové mají od tragického incidentu roku 2001, kdy zemřel malý chlapec, špatnou pověst a nezodpovědní turisté jejich situaci ještě zhoršují. Ostrovní populace dingů, která je považována za relativně „čistou“ (minimální křížení s domácími psy, kteří proto nejsou na ostrově povoleni), se spíš zmenšuje. Udělejte něco pro ně i pro sebe a hlídejte si své zásoby. Za krmení dingů nebo ponechání jídla tam, kde by je mohlo lákat, je vysoká pokuta.

Další zajímavosti

Vrak lodi Maheno už je hodně zrezivělý a zabořený do písku. Není divu – ztroskotala roku 1935 a to už byla na cestě ke sešrotování. Nedaleko od vraku (asi 5 km) si nenechte ujít barevné písečné útvary Pinnacles a ještě dál na sever Red Canyon.  

Kukabara tip: Jestli si ani na Fraseru nechcete nechat ujít „slanovodní“ koupání, tak se vydejte k Champagne Pools, jedinému místu na ostrově, kde se lze bezpečně namočit ve slané vodě.

Kukabara kvíz - Fraser Island

pár otázek o hromadě písku zvané Fraser Island a také o psech dingo