Severní teritorium a červené "zdi" Královského kaňonu...
Severní teritorium a červené "zdi" Královského kaňonu...

Severní teritorium

Severní teritorium – docela se na něj v rámci Australského svazu hodí anglická fráze „last but not least“. A to jak doslova, tak v pravém významu fráze. Posuďte sami.

Doslova opravdu poslední, vždy až za svazovými státy a Teritoriem hlavního města Canberra. A se svou rozlohou skoro milion a půl čtverečních kilometrů určitě ne nejmenší.

Stejně tak ale platí, že je sice posledně jmenovaný, ale stejně důležitý jako ti před ním. Tedy alespoň pokud jde o turistický význam. Vždyť na jeho území leží takové perly jako Uluru nebo národní park Kakadu.

Doprava

Vstupní branou do Severního teritoria je nejčastěji hlavní město Darwin. Ovšem turisté také často míří letecky do Alice Springs, odkud je to do Rudého středu jen kousek. Alice Springs leží na trase „hlavní silnice“ teritoria Stuart Highway, která spojuje Darwin s přístavním městem Port Augusta v Jižní Austrálii. Velmi podobnou trasu lze také absolvovat po železnici, vlak Ghan však jede až do Adelaide.

Tropický sever

Severní část teritoria – to je tropická monzunová oblast s bohatou vegetací. Kromě již zmiňovaného národního parku Kakadu tu určitě stojí za návštěvu národní park Litchfield NP, relativně snadno dostupný z Darwinu.

Ještě blíž k Darwinu (jen asi 35 kilometrů) je Howard Springs Nature Park, který obyvatelům Darwinu složí jako koupaliště a bývá často poměrně přelidněný.

Naopak Nitmiluk (Katherine Gorge) NP patří k těm odlehlým. Hlavními atrakcemi je tu koupání a kanoistika v kaňonech řeky Katherine. Velmi ale záleží na sezóně, během vlhkého období (listopad-březen) jsou tyto aktivity prakticky znemožněné „velkou vodou“.

Pro ty, co si nepotrpí na pohodlí a dávají přednost spíš osamělejším místům je dobrou volbou Mary River NP.

Rudý střed

Pravým opakem vlhkého severu jsou pouštní a polopouštní oblasti Rudého středu s národními parky jako Watarrka nebo West MacDonnell.

Arnhem Land

Asi třetinu obyvatel Severního teritoria tvoří původní obyvatelé – Austrálci neboli Aboriginálové. V současnosti vlastní přibližně polovinu území teritoria. Část z této plochy je přístupná turistům, jedná se zejména o národní parky (např. Uluru-Kata Tjuta nebo Kakadu). Naopak téměř nedostupnou je oblast Arnhem Land. Tedy nemůžete se tam vydat jen tak „na vlastní pěst“. Buď se vypravte s některou z malých cestovních kanceláří nebo si s velkým předstihem zaplaťte povolení.

Relativně dostupné je aboriginálské komunitní centrum Gunbalanya (Oenpelli). Z Kakadu je to jen asi 17 kilometrů napříč záplavovou oblastí East Alligator River. V Injalak Art & Craft Centre můžete koupit umělecké předměty přímo od domorodých umělců.

Kukabara tip: Namočte se v termálních pramenech (32-34°C) u osady Mataranka. Ať v Rainbow Springs (Mataranka Thermal Pools) nebo ještě lépe v Bitter Springs. Druhý jmenovaný pramen v Elsey NP je totiž trochu méně „turistický“. Mataranka leží zhruba 100 km jihovýchodně od Katherine a během 2. světové války tu byla vojenská polní nemocnice.

Kukabara kvíz - Severní teritorium

Severní teritorium – tahle rozlehlá část Austrálie nepatří mezi nejznámější, přestože na jejím území leží australský kultovní přírodní útvar Uluru (Ayers Rock). Na pár zajímavých informací třeba narazíte v Kukabara kvízu…