Kimberley - krajina baobabů...
Kimberley - krajina baobabů...

Kimberley

Sever Západní Austrálie to je divoká tropická monzunová oblast Kimberley. Pro vaši představu – Česká republika by se do území Kimberley vešla více než pětkrát (5,37 krát). Na tomto území přitom žije jen něco málo přes 40 tisíc obyvatel. Největším městem je Broome se zhruba 16 tisíci obyvatel. Oblast je turisticky cennou právě pro svou relativní nedotčenost, k cestování většinou potřebujete terénní auto. Sezóna - dry season - je zde od dubna do října, nejpříznivější je období červen-srpen.

Gibb River Road

Na projetí téhle 660 kilometrů dlouhé trasy mezi městečky Derby a Kununurra potřebujete dobré terénní auto a nejlépe dvě nebo více rezervních pneumatik. A štěstí na počasí – náhlý déšť může zhatit sebelepší plány. Nejspíš si tu pořádně užijete „corrugations“. Tyhle drobné vlnky na povrchu cesty vám vnutí pocit, že jedete po valše. Ale stojí to za to! Pár možných zastávek na cestě…

Windjana Gorge NP

Stěny kaňonu řeky Lennard River se tu zvedají kolmo do výše až 100 metrů a po jeho dnu můžete jít v délce 3,5 kilometru. V období sucha se Lennard River mění v soustavu jezírek. V jejich vodách nebo na březích určitě uvidíte sladkovodní krokodýly (krokodýl Johnstonův). Ti se – pokud jde o lidi – řídí heslem „žít a nechat žít“ a blahosklonně snášejí okukování i focení. Nejspíš také uvidíte kaloně. A dobrá zpráva pro ty, co nemají teréňák – k Windjana Gorge se můžete dostat oklikou i běžným autem.

Tunnel Creek NP

Tady máte jedinečnou příležitost projít „pod horou“. Tunel Tunnel Creek je vlastně 750 metrů dlouhá jeskyně široká maximálně 15 metrů a vysoká do 12 metrů, která „provrtala“ pohoří Napier Range a můžete jí projít na jeho druhou stranu. Tedy pokud se nebojíte namočit a nejste moc choulostiví. Větší část cesty se musíte brodit dost hlubokou vodou. A dobrou baterku sebou! Strop jeskyně se sice zhruba uprostřed zhroutil, ale světlo které tudy proniká osvětluje jen malou část jeskyně. Jeskyni obývá pět druhů netopýrů, nějaké nejspíš uvidíte.

Vodopády

V Lennard Gorge můžete podle sezóny vidět buď nádherný vodopád nebo alespoň úzké kaňony. Bell Gorge – tady jsou vodopády lemované baobaby. V Galvan´s Gorge a v Manning Gorge se můžete vykoupat, v Manning Gorge jsou navíc k vidění kresby domorodců.

Brody

Cestou musíte přebrodit Durack River a Pentecost River. Hlavně řeka Pentecost se může stát nepřekonatelnou překážkou a navíc je nechvalně známá přítomností mořských (salt water) krokodýlů, kteří na rozdíl od svých sladkovodních příbuzných rozhodně nejsou neškodní. Na „salties“ můžete narazit i jinde v oblasti Kimberley. Dodržujte vždy doporučení a neriskujte – jde o život.

Kukabara tip: Kimberley je krajinou baobabů a u města Derby můžete vidět výstavní kus – Prison Boab Tree, tisíciletý vykotlaný baobab, který opravdu sloužil jako vězeňská cela.