Mount Augustus - největší "šutr" světa...
Mount Augustus - největší "šutr" světa...

Mount Augustus

Největší „rock“ světa Mount Augustus leží ve vnitrozemí Západní Austrálie v Mount Augustus (Burringurrah) National Park, který zaujímá více než 9 tisíc hektarů. Hora se zvedá nad okolní plochou krajinu do výše 717 metrů (některé zdroje uvádějí dokonce 858 metrů) a její vrchol je ve výšce 1105 metrů nad mořem.

Co je vlastně Mt Augustus?

Začneme tím, co (turistickým letákům navzdory) není. Není to monolit, tedy jediný jednolitý kámen. Mt Augustus je monocline – souvislý vrstevnatý masiv vyzdvižený nad své okolí. Základem je žula, na ni nasedají pískovce a konglomeráty. Délka útvaru je impozantních 8 kilometrů a zajišťuje tak pro Mt Augustus první místo mezi všemi monocline světa.

Mt Augustus bývá často porovnáván s Uluru. Uluru je sice dvakrát menší, ale je to skutečný monolit, největší pískovcový monolit světa.

Kudy k Mt Augustus?

Úvodem – k Mount Augustus se můžete vydat i dobrým běžným autem, mnohem jednodušší život ale budete mít v teréňáku. Máte na výběr ze tří základních tras.

První z nich v délce zhruba 450 kilometrů vede z pobřežního města Carnarvon přes Gascoyne Junction. Do Gascoyne Junction po asfaltce, pak po dobré nezpevněné cestě k Dairy Creek a odtud po trochu horší, ale stále docela dobré, prašňačce k Mt Augustus. Pokud pojedete z jihu (od Petrhu) podél pobřeží a máte terénní auto, tak můžete „zahnout“ do vnitrozemí ještě před Carnarvonem buď těsně před Wooramel Roadhouse po Meedo Road nebo za Woomeral Roadhouse po Pimbee Road. Obě nezpevněné cesty vás také dovedou do Gascoyne Junction.

Druhá trasa vede z vnitrozemského města Meekatharra po dobré nezpevněné cestě a měří 340 kilometrů.

Třetí trasa vede z hornického města Tom Price poblíž Karijini NP. Prvních 100 kilometrů po dobré cestě (část je asfaltovaná, část ne). Zbytek z celkových 435 kilometrů po nezpevněné cestě, která je zpočátku docela kvalitní, ale blíž k Mount Augustus už docela „drsná“. Na téhle trase překročíte obratník Kozoroha, ovšem bez jakýchkoli ceremonií nebo alespoň cedulky.

Proč jet k Mt Augustus?

Jestli patříte k těm, kteří si užívají i cestu a mají rádi australský „outback“ s osamělou krajinou, tak určitě jeďte. Užijete si to. Jestli je pro vás cesta jen nezbytným otravným přesunem k zajímavému cíli, tak asi raději Mount Augustus vynechte. Hora je to celkem pěkná, je tam i pár opravdových zajímavostí, ale po pravdě – v Austrálii můžete vidět mnohem impozantnější a snáze dostupné skalní formace.

Mount Augustus National Park

V parku není povoleno kempování, ale kousek u něj je privátní Mount Augustus Outback Tourist Park. V sezóně (květen-září) bývá v parku ranger. Celý park obkružuje 49 kilometru dlouhá cesta Bowgada Drive se zastávkami umožňujícími přístup k zajímavým místům nebo turistickým trasám různé obtížnosti. Na vrchol Mt Augustus lze vyšplhat několika způsoby od relativně snadného po obtížný neznačený trek, i ten nejsnazší zabere několik hodin. Na více místech jsou snadno dostupné aboriginálské skalní rytiny (Flintstone Rock, Mundee, Ooramboo). Určitě uvidíte krásné eukalypty „red river gum“ s bělostnou kůrou.

Kukabara tip: Nejkrásnější je Mount Augustus z vyhlídky Emu Hill asi 6,5 kilometru před hranicemi parku, hlavně tedy při západu slunce. Jestli jste ranní ptáčata, tak naopak zkuste vyhlídku Yallowerie Hill při východu slunce.