windmill - Qeensland - studium v Austrálii
Není nad modrou oblohu v Queenslandu

Brisbane, Gold Coast a Cairns

Queensland, neboli Sunshine State, Slunečný stát, to je veliké lákadlo. Jsou to především tři města:

Ale také některá turistická letoviska, s menším počtem obyvatel, ale s výhodami z toho plynoucími:

Své studenty nejčastěji překvapíme hned první informací, že totiž Brisbane, toto dvoumilionové město, neleží přímo u oceánu.

Na mapě kontinentu to sice tak vypadá, ale za koupáním a surfováním musíte cestovat cca 50 minut jihovýchodním směrem. Tím přesunem se ocitnete na Gold Coast. Obě místa nabízejí plnou škálu studijním možností.

O Brisbane se hovoří jako o jednom z nejrychleji se rozvíjejících měst Austrálie. Mnoho námi nabízených škol má kampus jak v Brisbane, tak na Gold Coast.

Brisbane je hlavním městem státu Queensland

Podnebí je zde výrazně teplejší, než na jihu kontinentu (v Sydney nebo dokonce v Melbourne). V Brisbane sice nejste ještě v tropech, ale stát Queensland leží na rozhraní subtropického a tropického podnebí.

Jeďte po Bruce Hwy k severu a ve městě Rockhampton se vyfotografujte rozkročeni nad obratníkem Kozoroha, každou nohou v jiném podnebném pásmu, radí Vlasta.

Kdy a kam v Queenslandu odletět?

Jestliže na jih kontinentu studenti neradi jedou na australskou zimu, v Queenslandu si vždy mohou vybrat a zvolit si teplo (Brisbane či Gold Coast), nebo větší teplo  (pobřežní turistické rezorty či Cairns).

1700 km z Brisbane do Cairns

Do Cairns přiletíte s přestupem v některém větším australském městě. Nebo přijedete po úžasné pobřežní silnici Bruce Hwy. Město Cairns leží na 17° jižní zeměpisné šířky, tedy v tropickém pásmu, kde nehledejte čtyři, ale pouze dvě roční období:

  • Suché období - Dry Season
  • Vlhké období - Wet Season

Studenti dávají přednost době mezi březnem a listopadem a tím se vyhnou vlhkému počasí, ovlivněnému každoročně monzunovými srážkami a občas i cyklony.

Ne, že by v průběhu vlhkého období stále jen pršelo, spíše je horko s vysokou vzdušnou vlhkostí a každodenními mohutnými dešti. Mezitím svítí sluníčko. Studenti jezdí do školy na kole, v tričku a bez deštníku.

Pakliže Brisbane je skutečným hlavním městem QLD, tak Cairns dostalo přezdívku hlavní město tropického Queenslandu.

Cairns je větší než Pardubice a menší než Plzeň, ale jelikož je to sezonní destinace zaměřená na turistiku na Great Barrier Reef, je tu často přes půl milionu lidí.

Životní náklady však mile překvapují v porovnání s hlavními městy, upozorňuje Kukabara.