životní náklady - studium v Austrálii - Kukabara
Nejdražší je v Austrálii bydlení

Šetřit a mít za tři

V Austrálii je obecně o něco dráž, než u nás doma, ale když vyděláváte v AUD a přestanete neustále přepočítávat na koruny, začnete si po čase připadat velmi komfortně.

Co je v Austrálii nejdražší?

Vaše životní náklady se budou skládat z:

  • bydlení
  • stravování
  • dopravy po městě
  • peněz na zábavu a povyražení

Ubytování v australských městech

Bydlet pod mostem asi nebudete, i když v klimatických podmínkách Austrálie by se to většinou docela dobře dalo. Proto ve svých finančních plánech musíte mít i bydlení.

Kukabara vám poradí, zda a kolik týdnů ubytování si skutečně potřebujete předplácet.

Školné je třeba zaplatit (většinou) celé dopředu kvůli délce víza a pracovního povolení, ale ubytování si zaplaťte jenom na začátek a pak si ho budete už platit z vašich výdělků.

Nejdražší položkou je v Austrálii ubytování.

Snížit tento pravidelný náklad z vašich zad pomůže rozumný výběr místa bydlení. Nejdražší roli v tom hrají dvě položky:

  • bydlení v centru města (SBD – Central Business District)
  • bydlení poblíž pláže

Chcete-li tedy ušetřit, najděte si bydlení mimo centrum a mimo turisticky lákavé a atraktivní lokality při oceánu.

 Do centra většinou jezdíte do školy a do práce. Na pláž můžete každý druhý volný den. O nic tím pádem nepřicházíte.

„Uvedu-li příklad z osobní zkušenosti, ušetřil jsem výběrem polohy 30 AUD na osobu za týden, takže když jsem tam bydlel rok, zůstalo mi v peněžence 1500 AUD navíc. Za ty jsme koupili auto a vyrazili na cestu po Austrálii,“ říká Vlasta.

Rozumně se dají náklady na bydlení srazit i tím, že vás bydlí v jednom bytě více. Podělíte se o poplatky, ale zase je to na úkor vašeho pohodlí. Záleží jenom na vašem přístupu.

Jak je to s potravinami?

Budete-li se v Austrálii stravovat nikoli chozením do restaurací, ale rozumnou kombinací nákupu v supermarketu, na trzích a vaření si doma, nebudete strádat.

Také občasné využití fast food stravování vám neuškodí a nemluvíme teď jenom o celosvětově známých řetězcích McDonald´s, KFC apod.

Austrálie kromě výborných pizza take away restaurací má také Fish & Chips shops (obchody), kde nejen dostanete čerstvou rybu (většinou je to žralok) s hranolky, ale i skvělé hamburgery (100% real Aussie beef), které jsou levnější a hlavně mnohem lepší, než z „Mackers“ (Australané všechny výrazy zkracují). Fish&Chips nabízejí většinou alespoň pět až osm různych ryb (mužete si je objednat tradičně na másle nebo přírodně jen grilované), také prodávají další mořské potvory jako scallops, prawns (krevety), oysters (ústřice) atd. Takovéto obchody jsou v každém shopping centre, v každé čtvrti a v každém malém městě po celé Austrálii.

V Austrálii objevíte úžasnou a rozmanitou škálu kuchyní celého světa a Food Court tam většinou předčí svoji nabídkou a počtem možností to, co známe z našich končin.

Kupte si v supermarketu celé pečené kuře, doma si uvařte rýži a za pár dolarů se nají „celá studentská rodina“.

Kolik stojí doprava po městě?

V každém městě je doprava různě drahá a nejdražší je v Sydney.

Většinou nelze uplatnit studentskou slevu, snad jenom v Perthu, ale v již zmiňované metropoli Sydney to nelze, protože nejste místní, ale mezinárodní student.

Informace o MHD v jednotlivých městěch:

Sleva – Sale – Sleva – Sale – Sleva

Na snížení nákladů využívejte i slevových akcí:

  • sezonní slevy (bývají 2 x ročně – v červnu a o Vánocích a s Novým rokem)
  • výprodeje ke konci pracovní doby (trhy i kamenné obchody)
  • domácí produkty označené stejným designem v supermarketech (př. Home Brand v řetězci Woolworths, ale každý velký řetězec má své označení)
  • slevové kupony přes internet, tzv. „Deals“, kde se zaregistrujete a dostáváte nabídky emailem

Doplňující informace k Austrálii

V Austrálii je řada věcí, které jsou „jinak“, než u nás, takže nezbude, než se přizpůsobit.

Elektřina a zásuvky

V Austrálii používají stejné napětí, jako my v ČR / SR (230 V), ale mají jiné zásuvky (jiný tvar dírek). Proto je nutné si zakoupit elektrický cestovní adaptér, abyste mohli dobíjet mobily, notebooky apod., které si přivezete z domova. Potom nebudete mít s dobíjením problém, ale jeden adaptér znamená, že v jeden čas dobíjíte jeden přístroj. Proto vám „chytře“ doporučíme si s adaptérem vzít i rozdvojku, abyste mohli najednou dobíjet více přístrojů.

Základní jednotky

Málokdo si uvědomuje velkou výhodu Austrálie (oproti USA, Británii apod.), že se totiž nemusíte učit zcela nové měrné jednotky. V Austrálii již v 60. letech opustili míle, libry, galony apod. a přešli na metry, kilometry, kilogramy, litry atd.

Jediné, co vás čeká a nemine, je ježdění autem na nezvyklé straně – jezdí se „vlevo“!