Klára je v Adelaide

Ahoj Vlasto, jak se stále máš?

Určitě dobře, to je mi jasné :)

Našla jsem si konečně trochu času, a hlavně odhodlání, a píši ti něco o Kukabaře, o osobních zkušenostech s tebou a tvými službami, a rovněž o městě kde studuji, tedy o Adelaide :)

Mám vzkaz pro další studenty

Když do Austrálie, tak jedině s Vlastou Tichým a jeho agenturou Kukabara Agency. Určitě byste si lépe vybrat nemohli, věřte mi! Dělají nemožné na počkání a zázraky, zázraky ty dělají do 3 dnů :)

Před 2 roky jsem se rozhodla, že zkusím poznat život v Austrálii

Vzpomněla jsem si, že moje kamarádka Eva tam kdysi dávno studovala a její studium na jazykové škole jí pomohla zorganizovat agentura. Evča mě odkázala na Vlastu Tichého a nemohla si vynachválit jeho tehdejší pomoc. A já to dnes cítím úplně stejně.

V době, kdy jsem Vlastu poprvé kontaktovala, jsem žila už pár měsíců na Novém Zélandu, takže osobní kontakt v jeho pražské kanceláři nebyl možný. Nicméně pro Vlastu to nebyl problém ani v nejmenším… Domluvili jsme si skype pohovor a přes  skype jsme od té doby komunikovali.

Už po prvním rozhovoru jsem věděla, že jsem se rozhodla správně, že jsem kontaktovala právě Kukabaru. Vlasta je naprostý profík, má obrovské zkušenosti s posíláním lidí na studium do zahraničí, a navíc je to velký sympaťák. Nikdy nepředstíral, že to bude jednoduché se do Austrálie dostat, protože má situace byla pro ambasádu trochu složitější (žila jsem v tu dobu již několik let mimo Českou republiku; konkrétně v Kanadě a na Novém Zélandu). Vlasta mi řekl o všech možných rizicích (jak ambasáda posuzuje víza), o finančních věcech (muselo se použít tzv. finanční krytí), ale zároveň mě ujistil, že udělá všechno pro to, aby mi pomohl můj sen uskutečnit. A to taky splnil.

Jazykový pobyt a studium odborného kurzu

Mít cílem bylo nejenom studovat angličtinu, ale zároveň po jejím skončení chodit na obor Hospitality Management.

Vlasta za mě kontaktoval školu, kterou v té době nezastupovali, ale kterou jsem si vybrala já sama. Cena byla vysoká a v jednu chvíli to pak dokonce vypadalo, že můj sen žít a studovat v Austrálii ztroskotá. Vlasta ale situaci zvládl naprosto úžasně… vyjednal senzační finanční podmínky. Fakt smekám.

Záchrana i napodruhé

Ambasádě se na mé žádosti cosi nezdálo, proto mi volali a já jsem málem studentské vízum vůbec nedostala… Hned pár minut po tom rozhovoru jsem Vlastovi skypovala a řekla mu, že mi víza nedají, protože mi řekli, že jsou tam nesrovnalosti ohledně kurzu, který chci studovat… Konkrétně řekli, že situace pro mě nevypadá dobře, když jedu do Austrálie studovat a vlastně jim nejsem schopna ani říct co. Vlasta ale okamžitě na ambasádu zavolal, všechno vysvětlil a zachránil! Víum mi bylo uděleno hned další den. (Zde je třeba podotknout, že na vině byla ta odborná škola, která v té době měnila názvy kurzů a jinak to uvedla v mém Letter of Acceptance a jinak na dokumentu pro ambasádu (CoE). Ta mě proto podezřívala z fingování důvodu mé cesty do Austrálie).

Musím říct, že Vlasta se pro mě v tu chvíli stal Supermanem, protože jak se říká, šel „above and beyond“, aby mi pomohl :)

V Austrálii už jsem 9 měsíců

Je to tu super. Žiji v Adelaide, což není zrovna destinace, kterou si mnoho Čechů vybere.

Je to menší město, i když má přes milion obyvatel :) Chtěla jsem totiž do menšího města, než je třeba Melbourne a Sydney. Oproti nim je Adelaide klidnější a je tu spousta věcí, co mohu dělat. Já obdivuji jejich úžasné pláže s křišťálově čistou vodou. O něco více na jihu jsou zase skvělé podmínky pro surfování. V okolí jsou vinohrady a místa, kam se dá vyrážet na výšlapy, celodenní výlety, jezdit na kajaku nebo chodit lézt po skalách.

Adelaide je festivalové město

Adelaide každoročně hostí největší Fringe festival na světě (což je Art festival) a sjíždějí se tam lidé z celé Austrálie… Akce je to na celý měsíc.

Najít práci v Adelaide není podle mě složité. Doporučuji přijet například na přelomu srpna a září, to tady začíná hlavní kavárenská sezona a spousta restaurací hledá baristy, číšníky a servírky, a také pomocníky do kuchyně. Práci jsem si našla za týden, ale je pravda, že já jsem měla velkou výhodu, protože jsem měla předchozí zkušenosti z takové práce z Kanady. I tak myslím, že by to neměl být problém pro nikoho…

Ceny bydlení jsou velkou výhodou Adelaide

Podle toho, co jsem slyšela, je to tu dvakrát levnější, než například v Sydney. Bydlím v domě, který je blízko centra, má obrovskou přilehlou zahradu a nachází se v jedné z nejžádanějších lokalit města. Ve velikém pokoji jsem sama a platím 130 dolarů za týden. V Sydney zaplatíte 160 dolarů a pokoj budete sdílet ještě s dalším spolubydlícím.

Co ještě lze dodat?

Ať už se rozhodujete jet za studiem kamkoli do  Austrálie, s čistým srdcem doporučuji jet s Kukabarou, protože jak už jsem zmínila na začátku, jsou to profesionálové s obrovskými zkušenostmi, osobním přístupem a hlavně, dělají ty již dříve proklamované „zázraky do tří dnů“ :)

S úctou

Klára

PS: za Kukabaru a za svoji osobu bych rád Kláře vřele poděkoval za milá slova. Jsme spolu po celou dobu jejího studia v kontaktu, takže už se známe velmi dobře (aniž bychom se kdy osobně potkali).

Svět je dneska díky technologiím velmi malý, takže toto není ojedinělý případ, kdy pomáháme lidem z celé republiky, z celého světa, aniž bychom se museli osobně potkat. Přesto se z řady z nich stanou naši kamarádi :)