Grampians uprostřed lánů obilí...

Grampians

Pískovcové pohoří Grampians se stejnojmenným národním parkem patří k turistickým chloubám státu Viktorie. Možná je vám to jméno povědomé – Grampians Mountains totiž leží i ve Skotsku. Tedy ty originální, po kterých byly ty australské roku 1836 pojmenovány sirem Thomasem Mitchellem. Ten ovšem nevěděl, že se o název v budoucnu ještě povede spor. Dnes už je ovšem vyřešen a národní park má kromě jména Grampians i aboriginálský název Gariwerd.

Městečko Halls Gap

Nejvýznamnějším městečkem celé oblasti je Halls Gap (asi 3 hodiny jízdy od Melbourne). Najdete zde Brambuk – National Park & Cultural Centre, vůbec nejstarší kulturní centrum Austrálie vedené aboriginálci. V Bushfoods cafe tu můžete ochutnat i něco z domorodých jídel „bushtucker“, jinými slovy „co bush dá“.  V oblasti se nachází celá řada skalních kreseb a rytin vytvořených původními obyvateli.

Grampians National Park

Národní park Grampians leží zhruba 235 kilometrů západně od Melbourne, zaujímá téměř 1700 čtverečních kilometrů, nejvyšší vrcholek Mount William měří 1167 metrů. Mount William je známý mezi milovníky plachtění jako epicentrum zvláštního jevu nazývaného „Grampians Wave“ – tahle „vlna“ umožňuje vystoupat při plachtění až do výše 8 500 metrů. Park je ovšem populární zejména pro své turistické trasy s mnoha nádhernými vyhlídkami a také pro skvělé možnosti skálolezectví.

Z Halls Gap je nejsnáze dostupná Wonderland area, trasy vás zavedou třeba do Grand Canyon nebo k Pinnacle. Ovšem turistických tras a vyhlídek je v parku opravdu celá řada. Z vyhlídek jsou hodně populární třeba Balconies (Reed Lookout) dříve známé pod názvem Jaws of Death. Najdete tu i největší vodopád Viktorie MacKenzie Falls.

Park nabízí i botanické zážitky – v tomto směru jsou Grampians nejkrásnější od časného jara do časného léta, kdy je park v plném květu. Na své si tu přijdou třeba lovci orchideí (tedy přesněji fotek orchideí) – v parku je jich okolo 100 druhů z toho 26 endemických. Určitě tu pěkně zblízka uvidíte i „wildlife“ (od klokanů přes papoušky po ještěry).

Park byl roku 2006 značně poškozen rozsáhlým požárem, ale je dokonalým důkazem, jak obrovské schopnosti regenerovat má australská příroda.

Kukabara tip: Navštivte místní vinice – ať už v Grampians nebo v Pyrenees.